Workshop pre výchovno-vzdelávacích pracovníkov
Globalizácia, pluralita názorov, sociálne siete, dezinformácie, individualizmus… to všetko a mnohé iné faktory formujú a ovplyvňujú vzdelávanie detí a mládeže v dnešnej dobe. Ako sa mení rola pedagóga či knihovníka a úloha vzdelávacích inštitúcií? Ako hovoriť o témach, ktoré rozdeľujú spoločnosť, aby sme znížili jej polarizáciu a zostali nestranní? Prečo je dôležité vzdelávanie v oblasti informačnej bezpečnosti? Čo vedie ľudskú myseľ k tomu, že uverí rôznym typom dezinformácií? Aké sú etické výzvy, ktorým čelíme v bežnom živote a interpretačné výzvy dnešného „čítania reality“?
Mestská knižnica Žilina pozýva všetkých výchovno-vzdelávacích pracovníkov na workshop, počas ktorého budeme hľadať odpovede na pálčivé aktuálne otázky a problémy, s ktorými sa stretávame v našej práci s mládežou.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
S informáciami sa manipulovalo vždy, len terajšia doba je nápomocná rýchlemu šíreniu aj úpravám informácií v prospech jednej, druhej či tretej strany. Preto je aj podľa Vladimíry Kurincovej Čavojovej z Ústavu experimentálnej psychológie CSaPV SAV potrebné vždy vnímať nielen obsah, ale aj kontext komunikovanej správy a jej možný dosah. Každý z nás sa aj neúmyselne môže stať obeťou mis/dez/malinformácie, a preto by sme nemali len nekriticky preberať a posielať ďalej.
Registrácia do 12. 4. 2024 TU
Program workshopu: